İletişim Telefonlarımız

Ofis:0252 284 5439

Cep:0534 207 1789

                                                                                                 DALYAN İZTUZU PLAJI

CARETTA CARETTA’ların güvenip, yavrularını emanet ettikleri ender plajlardan birisi Iztuzu plajı. Dünyada doğallıgını koruyan ikinci plaj olma ödülüne de sahip Iztuzu, tam bir doğa harıkası. Bir tarafi tatli su diger tarafi Akdeniz olan bu kumsalin bir benzerinin olmadigi söyleniyor. Denize dikey uzanan daglarin dibinden baslayip, dalyan deltasinin agzini kapatan plajin kumlari altin sarisi ve incecik. Deniz ise kristal berrakliginda. Sig bir kiyiya sahip olan Iztuzu plaji, yürürken ayaklarinizin altinda kadifemsi bir tad birakiyor.Iztuzu antik çagda kaunoslar tarafında kullanılan bir limanmis. Iztuzuda bulunan bir yazıttan antik çagda burasının bir gümrük kapısı oldugu ve Kaunoslularin tuz, köle ve tuzlu balik sattiklari belirlenmis.
Plajda sızı bekleyen bir sürpriz de denizle kumsalın dansı. Denizin etkisiyle olusan görüntüler, dogada yaratıcılıgın sınırsız oldugunun güzel bir kanıtı. Pilajın uzunlugu 7 km. Soyunma kabinlerinin disinda hiçbir yapilasmaya izin verilmiyor. Ayrica Caretta Caretta yumurtalarina zarar vermemesi için sahile kedi, köpek gibi evcil hayvanlar sokulmuyor. Isaretli yerlere semsiye yerlestirmekte yasaklanmisIztuzu plajına iki sekilde ulasılıyor. DALYAN rıhtımından kalkan teknelerle sazlıklar arasında 35-40 dakikalık keyifli bir yolculuktan sonra plaja ulasıyorsunuz. Ikinci yol ise DALYAN postanesinin yanIndan kalkan minibüsler. Sulungur gölünü dolasıp çam agaçlarının arasında gelinen bu yolculukta oldukça keyifli. Ancak bize sorarsaniz tercihinizi teknelerle olmali, hem plajda çikilan nokta daha güzel hemde yolculuk teknelerle iztuzuna daha keyifli.
Doga harikası Iztuzu plajında dolaşırken gölgenizi dahi kıskanıyorsunuz.Dünyada soyu tükenmekte olan canlilar listesinde yer alan bu sevimli deniz kaplumbagalari, yumurtalarini birakmak için DALYAN’daki Iztuzu plajina geliyorlar. Fransa, Italya ve Uzakdogu ülkelerinde lüks yiyecek olarak tüketilmesinin yol açtigi asiri avlanma Caretta Caretta neslinin neredeyse sonunu getirmis. DALYAN’lilarin çabalariyla su an Iztuzu plaji koruma altinda. Hatta 1980 yilinda yapimina baslanan Türk-Alman ortakli bir otel temelleri atildiktan sonra Dalyan halkinin, burada yasayan yabancilarin, Dogal Hayati Koruma Derneginin ve çesitli çevre kuruluslarinin çabalariyla insasi engellenmis ve otel yikilmis. Caretta Carettalarin boylari 115 ile 150 santim arasinda degisiyor kilolari ise 70 ile 90 kilo agirliginda, kabugu toprak, karni ise turuncu (oranj) rengindedir.Genellikle yosun yiyerek beslenen Caretta Carettalar koloniler halinde yasiyorlar. Ömürlerinin 70 yil oldugu tahmin ediliyor. Normalde 2-3 yilda bir yumurta yapan Caretta Carettalar tenis topu büyüklügündeki yumurtalarini arka ayaklarini kullanarak açtigi çukurlardan birine gömüyor. Çesitli çukurlar açan kaplumbaga (Belki yumurtalarin hangi çukurda oldugunun belli olmamasi için, belki de nem oranini kontrol ederek en uygun yeri seçiyor) 80 ile 100 arasinda yumurtalarini bu çukurlardan birine gömüyor. Yumurtlama süresi saatlerce sürüyor ve anne kaplumbaga çok zorlandigi için sürekli gözyasi döküyor. Iztuzu plajinda kuluçka dönemi Mayis Temmuz aylari arasindaki 55-60 günlük zaman araligidir. Ortalama 28.5 dereceye kadar sicaklikta erkek, 32 derecede ise disilerin temmuz ayi baslarinda yumurtadan çiktigi ve bu olayin eylüle kadar devam ettigi gözlenmis. Birakilan yumurtalarin pek çok dogal düsmani var bunlarin basinda ise tilkiler geliyor. Koklayarak yumurtalari bulan tilkiler bu degerli yumurtalari yok ediyor. Yumurtadan çikan yavrular dogal bir içgüdüyle denizden yansiyan isiga dogru harekat ederek yasayacaklari yöne ilerliyorlar. Ancak yinede birçogu yolunu sasirip susuzluktan ölüyor. Denize ulasanlarin bir çogu da yengeçlere, baliklara ve kuslara yem olmaktan kurtulamiyor. Uzmanlar her yüz yumurtadan 1-2’sinin yasamasinin bu canlilarin neslini sürdürmesinde yeterli oldugunu söylüyorlar. Yumurtadan çikan yavrular eger çevrede baska bir isik yansimasi varsa ölümlerine neden olacak yanlis hedeflere yöneliyorlar.

Not:Bu sitede yer alan resim ve yazılanlar bilgi amaçlıdır.Pirci Turizm Emlak-Araç Kiralama-İnşaat tarafından Yukarıdaki yazılanlar bilgi paylaşım amaçlı olarak yazılmıştır Firmamızın yapılan gezilerle veya yapılacak gezilerle herhangibi alakası yoktur firmamız sadece villa ve daire kiralama işleri yapmaktadır

 

Pirci Villa Daire Kiralama İletişim Bilgilerimiz Dalyan Mahallesi Atatürk Bulvarı No:29/B Ortaca Muğla